بهترین استراتژی در جمع بندی کنکور

بهترین استراتژی در جمع بندی کنکور


این روزها با نزدیک شدن به کنکور سراسری شیوه های جمع بندی بیشتر از قبل اهمیت پیدا کرده است. این بخش برای همه‌ی کنکوری‌ها لازم است و نمی توان آن را از برنامه داوطلبان کنکور حذف کرد. اختصاص زمانی خاص به جمع بندی باعث خواهد شد تا مغز شما، مطالبی را که قبلاً آموخته و برایش آشناست، در یک مدت زمان کوتاه تر یادآوری کند و بازدهی بیشتری در ارائه مطالب داشته باشد.

به‌ د‌لیل این‌ که زمان کوتاهی تا کنکور باقی‌ ماند‌ه است، بسیاری درس خواندن را کنار گذاشته و در این دوران افت فاحشی را تجربه می کنند. بنابر‌این کسانی که از این فرصت به درستی استفاد‌ه کنند نتیجه را به نفع خودشان تغییر خواهند داد.
مطالعه در دوران جمع بندی تفاوت اساسی با دوران قبل از جمع بندی دارد. قبل از این دوران شما مطالب جدید می خواندید و تست های هر درس را به تفکیک کار میکردید، در صورتی که در روزهای پایانی مطالعه مطالب جدید توصیه نمی شود.

شناسایی نقاط قوت و ضعف، مرور مطالب خوانده شده، رفع اشکال، آزمون های جامع، تستهای کنکور سراسری و مدیریت زمان از ویژگی های دوران جمع بندی کنکور است. جمع بندی باید شخصی سازی شود یعنی هر یک از شما با توجه به توان و خصوصیات مطالعاتی خود یک برنامه جمع بندی مناسب برای خود تدارک ببنید. البته اگر از یک مشاور و برنامه ریز تحصیلی کمک بگیرید بسیار بهتر است.


تنظیم وقت و مدیریت زمان

در کنکور درس خواندن و دانش بالا تنها بخشی از کار بوده و بخشی دیگر مربوط به مهارت های آزمون دادن است. پیش از این شاید برایتان تست زنی به صورت زمان دار اهمیت چندانی نداشت ولی در این دوران بسیار اهمیت پیدا می کند. برای بالا بردن سرعت عملتان در پاسخگویی به سوالات، از خودتان آزمون های استاندارد بگیرید. زمان هر درس را مطابق کنکور در نظر بگیرید و کاملا شرایط مشابه کنکور را بوجود بیاورید.رفع اشکال

در طول سال به شما توصیه کردیم تست هایی را که غلط پاسخ داده اید، نشان دار کنید. تست‌های نشان‌دار بسیار ارزشمند هستند و ارزش‌ آن‌ها در آزمون‌های جامع چندین برابر می‌شود. یکی از منابع مورد اعتماد برای اینکه بدانید در کدام قسمت ها اشکال دارید همین تست های نشان دار است. سوالاتی که نشان دار کرده‌اید را دوباره پاسخ دهید و اشکالات خود را با مراجعه به پاسخنامه و یا کتاب درسی برطرف کنید.جمع بندی و مرور مطالب

از خلاصه‌هایتان استفاده کنید اگر خلاصه نویسی نداشته اید می توانید از کتاب های جمع بندی استفاده کنید. بهترین منابع کنکور در اختیارتان قرار دارد و شما در راه رسیدن به هدفتان تنها نیستید. مطالبی را که نیاز به تکرار و مرور دارند، تفکیک کرده و تعداد و مقدار مرورها را نسبت به نیاز خود مشخص کنید. مرور دروس، نه خیلی ریز و وسواسی و نه خیلی سرسری باشد. ترجیحا فقط مباحث و جزواتی را که خوانده اید دوره کنید و از مباحثی که در طول سال استفاده نکرده‌اید استفاده نکنید.ضعف، قوت

در این دوره از هیچ درسی صرفه نظر نکنید. ممکن است درسی برای شما نقطه قوت باشد و بالعکس درسی برای شما نقطه ضعف باشد. در این دوره هم روی نقاط ضعف خود و هم روی نقاط قوت خود تمرکز کنید. برای دروسی که در آن قوی هستید با تست زنی بیشتر و مرور چندین باره مهارت خود را به اوج برسانید، همچنین ضعف در دروس مختلف را با دوباره خوانی مباحث و رفع اشکال برطرف کنید. در هر درسی تست‌هایی وجود دارد که به راحتی می‌توانید از پس آن بر بیایید.مطالعه مباحث مهم

فرصت کوتاه مانده تا کنکور به شما این اجازه را نمی دهد که وقت و انرژی خود را روی مباحث کم اهمیت بگذارید. برای اینکه مباحث سوال خیز را شناسایی کنید، حتما بودجه بندی کنکور در رشته خودتان را بررسی کنید. گزینش مباحث مهم برای کسانی اهمیت دارد که تا به اینجای کار منابع درسی را تمام نکرده و مطالعه ناقصی داشته اند. از مطالعه مطالب دشواری که نمی توانید بر آن ها مسلط شوید یا خواندن آن ها وقت گیر است، دوری کنید. در این مرحله هم راهنمایی گرفتن از یک معلم خصوصی و مشاور کنکور با تجربه بسیار توصیه می‌شود.

شما دانش آموزان و والدین گرامی میتوانید برای کسب اطلاعات و مشاوره در زمینه کنکور با مشاور و برنامه ریز تحصیلی گروه آموزشی اوربیتال ، استاد اسماعیل پور تماس بگیرید.