رشته های محبوب پزشکی و دندانپزشکی را بیشتر بشناسیم

رشته های محبوب پزشکی و دندانپزشکی را بیشتر بشناسیم


یکی از مراحل مهم در مسیر کنکور سراسری که دانش آموزان و والدین آن‌ها باید انجام دهند، انتخاب رشته مناسب است. انتخاب رشته پیچیدگی‌های خاص خود را دارد که برای خانواده‌ها به یک کلاف سر در گم تبدیل می‌شود. در این مقاله، مشاوران تحصیلی گروه آموزشی اوربیتال با توجه به سابقه‌ای که در زمینه انتخاب رشته داوطلبان کنکور دارند، شما را با رشته‌های پرطرفدار کنکور تجربی آشنا می‌کنند.

رشته دندانپزشکی:

رشته دندانپزشکی جزو رشته‌های دکتری عمومی زیرگروه ۱ تجربی است و دوره تحصیل آن ۶ سال طول می‌کشد. کار یک دندانپزشک پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های دهان و دندان است. کار دندانساز با دندانپزشک تفاوت دارد، در گذشته این دو رشته را یکسان می دانستند در حالی که دندانسازی (پروتزهای دندانی) جزئی از رشته دندانپزشکی می باشد. پروتز هاي دندانی نيز در مقطع كاردانی ارائه می شود. دانشجويان در اين رشته در طول دوره تحصيل با روش ساخت انواع دندان های مصنوعی آشنا مي شوند و در مطب دندانپزشكان به عنوان دستيار مشغول كار مي شوند. با پیشرفت علم، در رشته دندانپزشکی علاوه بر درمان بیماری های دهان و دندان به مواردی همچون حفظ زیبایی از طریق اقدامات ترمیمی و ارتودنسی نیز پرداخته شد. 

در حال حاضر کشور ایران نزدیک به 12 هزار دندانپزشک دارد و هر سال 18 دانشکده دندانپزشکی بیش از هزار دندانپزشک را تربیت می کند. شاید چند سال قبل موقعیت شغلی دندانپزشکان خیلی بهتر بود اما در چند سال گذشته به دو دلیل این فرصت های شغلی محدودتر شده که یکی از آنها پیشرفت بهداشت در کشور است و حرکت و پیشرفت جمعی در جهت افزایش سطح بهداشت و مهار کردن بیماری ها باعث شده که مردم کمتر به بیماری‌های دهان مبتلا شوند و کمتر به دندانپزشک مراجعه کنند و از سمت دیگر در چند سال اخیر تعداد دندانپزشکان نسبت به نرخ رشد جمعیت زیاد شده است و این به این معنی است که شکل سابق موقعیت شغلی برای دندانپزشکان وجود ندارد.

پزشکی

اگر عاشق این رشته نیستید، لطفا عمرتان را در راه رسیدن به آن و تحصیل در آن تلف نکنید. رقابت سخت در قبولی رشته پزشکی و زمان طولانی کسب دانش در این رشته تا اینکه تبدیل به یک پزشک متخصص بشوید، آنقدر سنگین و طولانی است که اگر عاشق پزشکی نباشید و هدفتان صرفا کسب درآمد بالا باشد، مطمئناً موفق نخواهید شد.

8 سال دوره آموزشی پزشکی عمومی ، 2 سال تعهد خدمت در مناطق محروم ، 2 سال خدمت سربازی برای پسرها و در نهایت 2 تا 6 سال دوره تخصص ، همه و همه نشان دهنده‌ی این است که پزشکی شغل بسیار دشواری است. 

برای اطلاع بهتر از رشته پزشکی، می‌توانید با معلم خصوصی زیست شناسی گروه آموزشی اوربیتال، استاد مجتبی عطار، که خود با رتبه 41 گروه تجربی، در رشته پزشکی وارد دانشگاه علوم پزشکی تهران گردید، تماس گرفته و راهنمایی‌های بیشتر را دریافت کنید.