نحوه افزایش تمرکز در کلاس های تدریس خصوصی

نحوه افزایش تمرکز در کلاس های تدریس خصوصی

نحوه افزایش تمرکز در کلاس های تدریس خصوصی


یکی از مشکلاتی که بسیاری از دانش آموزان با آن مواجه هستند تمرکز در کلاس های تدریس خصوصی است. عنصر تمرکز مهم ترین بخش از آموزش و یادگیری را در دست دارد. افرادی که تمرکز بالاتری دارند، در مدت زمان کمتری، اطلاعاتی را که معلم به آنها منتقل می کند را درک کرده و به خاطر میسپارند. برخی از دانش آموزان مدعی می شوند که حتی بهترین کلاس های تدریس خصوصی نیز برای آن ها مفید نبوده و تاثیری بر یادگیری آن ها ندارد.

 با بررسی های انجام شده متوجه شدیم این دسته از افراد تمرکز کافی در کلاس درس ندارند. با وجود اینکه زمان و هزینه زیادی را صرف آموزش خود می کنند اما با توجه به عدم تمرکز نتیجه دلخواه را بدست نمی آورند. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی نحوه افزایش تمرکز در کلاس های تدریس خصوصی بپردازیم:عدم تمرکز در کلاس های تدریس خصوصی

شاید شما تجربه این موضوع را داشته باشید که مدت زمانی از نگاه کردن شما به معلم گذشته باشد اما ناگاه متوجه شوید که هیچ موضوعی را متوجه نشده اید و چیزی جز عبارات نامفهموم و یا حتی نقاشی های خط خطی در دفتر خود یادداشت نکرده اید و یا بیشتر از اینکه حواس خود را به معلم دهید به ساعت خود خیره شده اید تا کلاس تمام شود. این ها مواردی هستند که نشان می دهند شما در کلاس های تدریس خصوصی خود تمرکز کافی ندارید. 

صادقانه باید بگوییم توجه به کلاس کار سختی است. صرف نظر از اینکه ممکن است موضوع را چقدر جالب بدانید ، در یک اتاق که ممکن است از نظر دمایی مناسب نباشد(خیلی گرم و یا خیلی) و یا کلاسی که در زمان مناسبی برگزار نشود، حتی معلمی که به میزان کافی برای شما جذاب نباشد توجه و تمرکز بالا بر روی درس، کار دشواری است. 

یکی از خصوصیت های کلاس های تدریس خصوصی، تعامل صمیمانه ای است که بین معلم خصوصی و دانش آموز وجود دارد. پس برای سودمندی از کلاس های خود در ابتدای امر معلمی را انتخاب کنید که برای شما الهام بخش باشد و کلاس های جذابی برگزار کند. سپس مطمئن شوید که دمای کلاس مناسب بوده و زمان مناسبی برای تدریس شما در نظر گرفته شده است. اطمینان حاصل کنید که از لحاظ آبرسانی و تغذیه مشکلی ندارید و به میزان کافی استراحت کرده اید.

جای تعجب دارد که توجه به نیازهای بدن می تواند تا چه میزان بر توانایی ما برای تمرکز تأثیر بگذارد. بهترین راه برای اطمینان از تمرکز در کلاس ، ارتباطی با خود کلاس ندارد، بلکه به زمان قبل از کلاس برمی گردد.

قبل از کلاس های خود به میزان کافی استراحت کنید و به میزان کافی آب بنوشید، هر دوی اینها باعث می شوند در طول کلاس احساس خستگی نکنید. آبرسانی مناسب بدن باعث می شود شما سرحال بمانید. نگه داشتن یک بطری آب در کنار خود به گونه ای که هر وقت احساس تشنگی کردید بتوانید کمی از آن بنوشید راه حل خوبی است. 

به همین ترتیب، اگر متوجه شدید گرسنه بودن باعث می شود تا حواس شما از درس ها منحرف شود ، داشتن میان وعده سالم مانند آجیل و دانه های موجود در کیسه برای تغذیه سریع بین دروس می تواند بسیار موثر باشد. 

منابع حواس پرتی را شناسایی کرده و از آن ها دوری کنید.

مدتی دقت کنید تا متوجه شوید وقتی تمرکز خود را در کلاس از دست می دهید ، به جای آن چه کار می کنید؟ آیا سعی می کنید گوشی خود را نگاه کنید تا ببینید چه اتفاقی در رسانه های اجتماعی می افتد؟ آیا با دوستان خود گپ می زنید؟ آیا به بیرون از پنجره خیره می شوید؟ هرچه باشد ، احتمال دارد این یک منبع حواس پرتی برای شما باشد و باید سعی کنید آن را از بین ببرید.

برای اینکار می توانید به طور مثال نزدیک به معلم خود بنشینید از این طریق احتمالا در مقابل نگاه معلم از چک کردن گوشی خود خودداری خواهید کرد. خاموش کردن تلفن و یا گذاشتن آن دور از دسترس ، نیز می تواند برای این موضوع موثر باشد.جای خود را طوری تعیین کنید که کنار پنجره نباشید، تا اتفاقات بیرون کلاس حواستان را پرت نکند و امکان خیره شده به پنجره را نداشته باشید.

به سؤالاتی که در کلاس مطرح می شود فکر کنید.

یکی از راه هایی که می توانید به خودتان کمک کنید تا تمرکز بیشتری داشته باشید، فکر کردن به سؤالاتی است که در کلاس مطرح می شود. لزوماً لازم نیست در مورد هر یک از سوالات بحث کنید، فقط به آنها فکر کنید و آنها را یادداشت کنید. اگر سوال سختی بود، سعی کنید تا آن را به هر آنچه که بلدید ربط دهید تا بتوانید جواب را پیدا کنید و اگر خیلی آسان بود ، در مورد یک سوال مشابه با سطح بالاتر فکر کنید.

فکر کنید اگر این مسئله را با روش پیچیده تری مطالعه می کردید ، از شما چه سؤالاتی می شد؟ حتی اگر مشکل خاصی نداشته باشید ، فکر کردن به سؤالات می تواند به شما کمک کند تمرکز خود را در طول کلاس حفظ کنید ، به خصوص اگر دروس به صورت سخنرانی تدریس می شوید. 

تلاش برای درک مفاهیم به صورت منفعلانه ناگزیر خسته کننده است و می تواند کسل کننده باشد. فکر کردن به سؤال ها روش خوبی برای روشن نگه داشتن مغز شما با موضوع است. اگر نمی دانید از کجا شروع کنید، سعی کنید مانند یک کودک فکر کنید: موضوع را با سؤالاتی از قبیل چه کسی ، چرا ، کجا ، چه زمان و چگونه مطرح کنید. 

سوال مطرح کرده و در بحث های کلاس شرکت کنید.

اگر شما به طور طبیعی از آن دسته افرادی نیستید که در کلاس صحبت می کنند ، اکنون زمان تغییر آن است. به جای نشستن منفعلانه در حالی که افراد دیگر در حال صحبت هستند ،در بحث های مطرح شده در کلاس شرکت کنید. اطمینان از شرکت در بحث های کلاس راه خوبی برای تمرکز است ، زیرا باید توجه کنید که در مورد موضوع مورد نظر، سایر افراد چه می گویند و چگونه می توانید به آن ها پاسخ دهید !

حتی می توانید از بعضی از سؤالاتی که در بالا به آن ها اشاره کردیم استفاده کنید. ارائه یک سؤال فکری از طرف خود شما می تواند برای تمرکز بیشتر بسیار کمک کننده باشد. این به این معنی نیست که شما باید کل کلاس را صرف سؤال های مداوم کنید. یک یا دو بار صحبت کردن در طول بحث کافی است. 

در طول کلاس یادداشت برداری کرده و جزوه بنویسید!

یادداشت برداری شما را مجبور می کند تا آنچه را که به شما گفته می شود هضم کنید. اگر موضوع را از قبل می دانید ، یا احساس می کنید که بیشتر آنچه گفته می شود واضح است یا از کتاب درسی کپی شده است ، ممکن است فکر کنید که نیازی به نوشتن آنها ندارید در حالی که نوشتن جزوه سر کلاس شما را وادار می کند تا روی آنچه گفته می شود در کلاس متمرکز شوید ، آن را پردازش کرده و سپس آن را به صورتی که فهمیده اید بنویسید. 

به خودتان پاداش دهید.

یکی از راه هایی که می تواند تمرکز کردن را آسان کند پاداش دادن به خودتان است. بعد از هر کلاسی که تمرکز بالایی برا آن صرف کردید پاداش کوچکی برای خود در نظر بگیرید. میتوانید خود را به یک نوشیدنی دعوت کنید و یا مبلغی پول برای هر آنچه دوست دارید بخرید پس انداز کنید. 

شرایط را تغییر دهید.اگر می توانید زمانی که شروع به لغزش کرده و تمرکز خود را از دست میدهید را متوجه شوید، شرایطی که در آن هستید را تغییر دهید. یک قلم جدید از کیف خود در آورده و استفاده کنید. پاهایتان را جا به جا کنید. عضلات خود را محکم و شل کنید. لحظه ای وقت بگذارید تا مختصراً از یکنواختی فاصله بگیرید. با این کارها حتما مجدد تمرکز خود را بدست خواهید آورد. گروه آموزشی اوربیتال با بهرمندی از برترین و حرفه ای ترین اساتید در شهر تهران، به تدریس خصوصی تمامی دروس از دوره ی ابتدایی گرفته تا دانشگاه می پردازد.