5 موردی که باید در انتخاب معلم خصوصی شیمی در نظر گرفته شود

5 موردی که باید در انتخاب معلم خصوصی شیمی در نظر گرفته شود

بهترین استاد شیمی کنکور


گردش مالی چند هزار میلیاردی کنکور باعث شده، افراد زیادی وارد دنیای کنکور شوند. افراد و موسساتی که در زمینه‌ی کتاب‌های کمک آموزشی، کلاس‌های کنکور، آزمون‌های آزمایشی، مشاوره تحصیلی و انتخاب رشته، فیلم‌های آموزشی و بالاخره تدریس خصوصی فعالیت می‌کنند. در این مقاله قصد داریم در مورد معلم خصوصی و به طور خاص‌تر معلم خصوصی شیمی صحبت کنیم.

معلم شیمی از کدام دانشگاه و در چه رشته‌ی تحصیلی فارغ التحصیل شده است؟

یک زمانی ورود به دانشگاه کار بسیار سختی بود و دانشگاه‌ها جذب محدودی داشتند. اما حالا با وجود دانشگاه‌های آزاد، پیام نور و غیر انتفاعی و افزایش جذب دانشجو توسط دانشگاه‌های سراسری، تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی به طور نامطلوبی افزایش یافته است. در این میان، با توجه به عدم وجود ساختار مناسب در زمینه‌ی تدریس خصوصی، تعداد زیادی از فارغ التحصیلان دانشگاهی به عنوان معلم خصوصی فعالیت می‌کنند.

برای اینکه از نشستن در کلاس درس یک معلم غیر حرفه‌ای جلوگیری کنید، حتماً به این نکته توجه کنید که معلم شیمی کنکور شما فارغ التحصیل از کدام دانشگاه است. حتی افرادی که تحصیلات دانشگاهی ندارند هم، نام دانشگاه‌های شریف، تهران، شهید بهشتی، ایران و امیر کبیر (پلی تکنیک) را به عنوان دانشگاه‌های درجه یک شنیده‌اند. 

همچنین توجه کنید که معلم شیمی شما فارغ التحصیل چه رشته‌ای می‌باشد. قطعاً اگر فردی مشکل قلبی داشته باشد به یک متخصص قلب رجوع می‌کند و اگر مثلاً بخواهد از یک متخصص چشم کمک بگیرد، همه‌ی ما متعجب می‌شویم! اما شما دیده‌اید مهندس برقی را که معلم شیمی دهم است؛ یا مهندس مکانیکی که تدریس خصوصی شیمی انجام می‌دهد! 

یادتان باشد، هر فردی که بتواند یک درس را تدریس کند، توانایی تدریس چندین درس دیگر را هم دارد. اما سوال این است که با چه کیفیتی این کار را انجام می‌دهد. معلم شیمی شما برای اینکه بتواند یک استاد شیمی حرفه‌ای باشد، بهتر است فارغ التحصیل رشته‌های شیمی محض، کاربردی و یا مهندسی شیمی باشد.

گرچه رتبه‌های تک رقمی کنکور که درس شیمی را در کنکور 100 زده‌اند یا دارندگان مدال طلای المپیاد شیمی، اگر واقعاً علاقمند به تدریس شیمی کنکور باشند، میتوانند در این زمینه به موفقیت‌های زیادی دست پیدا کنند.

معلم شیمی در کدام مدارس و آموزشگاه‌ها تدریس می‌کند؟

مشکل اصلی این است، اکثر افرادی که به عنوان معلم خصوصی فعالیت میکنند، معلم مدرسه نیستند. در واقع تدریس خصوصی اشتباهاً به عنوان یک شغل موقت یا شغل دوم در نظر گرفته می‌شود. دقت داشته باشید که همه‌ی اساتید مطرح کنکور تجربه‌ی معلمی در دبیرستان را دارند، پس شما هم در انتخاب دبیر شیمی خود به این نکته‌ی بسیار مهم توجه کنید. 

همچنین مسئله‌ی بعدی که باید به آن توجه کرد این است که معلم شیمی در کدام آموزشگاه‌ها به عنوان استاد شیمی تدریس می‌کند. گرچه هم‌اکنون هزاران آموزشگاه کنکور در حال فعالیت هستند، اما مقصود ما آموزشگاه‌های بزرگ و محبوبی همچون قلمچی است که در سابقه‌ی بیش از 25 ساله‌ی خود، 100ها رتبه‌ی تک رقمی پرورش داده است.

آیا معلم شیمی توانایی 100 زدن شیمی کنکور را دارد؟

بسیاری از افرادی که به صورت غیر حرفه‌ای یا به عنوان شغل دوم در زمینه‌ی تدریس خصوصی شیمی فعالیت میکنند، ترجیحشان بر این است که در مقاطع دهم و یازدهم فعالیت کنند. همچنین در موارد بسیاری دیده می‌شود که معلم شیمی کنکور فقط از تست‌هایی که خودش مشخص کرده است با دانش آموز تمرین میکند؛ به طور مثال اگر دانش آموز یک سوال را مطرح کند با این پاسخ معلم که این تست غیر استاندارد است مواجه می‌شود!!!

گرچه این پاسخ معلم باعث می‌شود که دانش آموز برای ادامه‌ی کلاس‌ها بیشتر فکر کند، اما واقعیت این است که کمتر اتفاق می‌افتد دانش آموزان در کلاس‌های خصوصی به معلم خود یک یا چند تست سخت ارائه کنند. چون عموماً دانش آموزان توان علمی کمتری نسبت به معلم خود دارند؛ حتی اگر آن معلم، یک فرد غیر حرفه‌ای باشد. هر سال بعد از اتمام کنکور سراسری و انتشار سوالات کنکور، معلم‌های حرفه‌ای کنکور کلید اولیه‌ی پاسخنامه را منتشر می‌کنند. شما میتوانید با رجوع به سایت قلمچی نام و درصد معلم در درس شیمی را بررسی کنید.

آیا معلم شیمی توانایی طراحی تست کنکور را دارد؟

برای بررسی این موضوع، شما کار ساده‌ای را در پیش دارید! معلمی که در زمینه‌ی طراحی تست توانمند باشد، قطعاً توسط آموزشگاه‌هایی مثل قلمچی برای طراحی آزمون دعوت به همکاری می‌شود. اگر معلم شما طراح آزمون‌های قلمچی و یا سنجش باشد، قطعاً در زمینه‌ی طراحی و پیش‌بینی تست‌های کنکور سراسری دارای تسلط بالایی است.

توجه داشته باشید که این نکته فقط برای داوطلبان کنکور سراسری نیست و حتی دانش آموزان مقاطع دهم و یازدهم هم باید به آن دقت داشته باشند. زیرا برای کسب نتیجه‌ی مطلوب در کنکور سراسری بهتر و مطمئن‌تر این است که از همان پایه به صورت حرفه‌ای عمل کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله‌ طراح آزمون‌های قلم‌چی را ببینید.

معلم شیمی در کدام موسسه فیلم آموزشی و تدریس آنلاین دارد؟

تقریباً همه‌ی اساتید بزرگ کنکور از طریق یک موسسه، تدریس آنلاین هم دارند و فیلم‌های آموزشی آنها در اختیار دانش آموزان سراسر کشور قرار می‌گیرد. موسساتی همچون قلمچی، تام لند، کنکور آسان است، حرف آخر، کلاسینو و آلاء در این زمینه بین دانش آموزان بسیار محبوب هستند.

این ویژگی به چند دلیل دارای اهمیت بسیاری است. نخست، معلمی که تدریس آنلاین داشته باشد با مخاطبان وسیعتری ارتباط برقرار کرده و در نتیجه فن بیان و تسلط علمی بالایی دارد. این استاد کنکور حتی اگر اشکالاتی در تدریس داشته باشد، چون توسط میلیون‌ها نفر دیده می‌شود، آن معایب شناسایی و بر طرف می‌شود.

مورد دوم اینکه دانش آموز علاوه بر کلاس‎‌های خصوصی که با استاد شیمی خود دارد، به فیلمهای آموزشی مدرس نیز دسترسی دارد و برای جمع‌بندی و مرور مطالب میتواند از آنها بهره‌مند شود. همچنین باید به این مورد هم توجه کرد که موسسات برند در زمینه‌ی کنکور، تدریس آنلاین و فیلم‌های آموزشی کنکور خود را به بهترین و مطرح‌ترین اساتید کشور می‌سپارند. 

در این مقاله سعی کردیم مشخصات یک معلم شیمی کنکور خوب را به شما معرفی کنیم. نکته‌ای که حائز اهمیت می‌باشد این است که اگر شما تصمیم دارید معلم خصوصی شیمی شما دارای ویژگی‌های گفته شده باشد، مطمئناً هزینه‌ی کلاس‌های خصوصی او قابل توجه است و شما با مبالغ پایین تنها خواهید توانست با معلمان غیر متخصص کلاس داشته باشید.

عبارت کلیدی : معلم خصوصی شیمی