استاد مسعود زمانی بهترین منابع فیزیک کنکور را معرفی می‌کند

استاد مسعود زمانی بهترین منابع فیزیک کنکور را معرفی می‌کند

چگونه فیزیک کنکور را 100 بزنیم؟


ابتدا توجه کنید که برای انتخاب بهترین منبع مطالعه درس فیزیک در کنکور، هیچ نسخه کلی وجود ندارد! در واقع این انتخاب با توجه به سطح دانش آموز متغیر است. برای مثال یک منبع مشخص می‌تواند برای یک داوطلب عالی و برای دانش آموز دیگر فاجعه باشد! پس قدم اول در انتخاب منبع مطالعاتی، نیاز به نوعی خودشناسی دارد.از اینجا به بعد با توجه به سطحی که در فیزیک از خود در نظر دارید، میتوانید منبع خود را با توجه به توضیحات زیر انتخاب کنید.منابع کنکور بسیار زیاد و متنوع است، بطوریکه تقریباً به تعداد داوطلبین کنکور منبع برای درس فیزیک کنکور وجود دارد که قطعاً همه منابع از کیفیت لازم برخوردار نیستند. در این بین کتابهای انتشارات گاج، خیلی سبز و نشر الگو طرفداران بیشتری دارند.کتابهای خوشخوان و IQ گاج برای دانش آموزانی که سطح بالایی دارند مناسب است. به نوعی این کتاب‌ها جنبه مکمل سنگین را برای کسانی دارد که منابع سبک‌تر را مطالعه و درک کرده‌اند. لازم به ذکر است که منظور از دانش آموزان سطح بالا، داوطلبانی است که در آزمون‌های آزمایشی به طور میانگین درصدی بالای 85 دارند و برای درصد 100 در کنکور دورخیز کرده‌اند. این دو کتاب برای دانش آموزان متوسط یا ضعیف اصلاً توصیه نمی‌شود.کتابهای جامع نشر الگو و خیلی سبز منابع متعادل‌تری برای آموزش و تست و برای دانش آموزان سطح متوسط به بالا بسیار مناسب هستند که تقریباً در سطحی مشابه عرضه شده‌اند. درسنامه کامل و تستهای کنکور و تالیفی مناسب در همه سطوح آسان تا دشوار از خصوصیات خوب این کتاب‌ها است.کتاب جامع میکرو گاج ، برای طیف بسیار گسترده‌ای از داوطلبان مناسب است. این کتاب از لحاظ درسنامه و سطح تست‌ها بسیار کامل و مفید بوده و برای اکثر داوطلبان منبعی مناسب می‌باشد. در مقایسه کتاب میکرو گاج و سایر کتاب‌های مشابه، میتوان گفت این کتاب از حیث مشابهت با کتاب درسی و سطح کنکور سراسری از سایر رقبا بهتر عمل کرده است. پرهیز از اضافه گویی و سنگین کردن بیهوده از صفات بارز این کتاب است. دقت کنید برای بدست آوردن درصد بالا در کنکور نیاز نیست مطالبی را که در کتاب درسی حتی اشاره به آن نشده بدانید که از این حیث کتاب میکرو گاج سرآمد می‌باشد.در آخر توجه کنید که بهترین راه برای رسیدن به درصد بالا در فیزیک کنکور به ترتیب درک و فهم کامل مطالب ، یادگیری نکات تستی مرتبط برای کاهش زمان و تست زنی متناسب با اهمیت فصل‌ها در کنکور است. بهترین منبع تست هم تستهای کنکور سالهای قبل است. همانطور که به تعداد بندگان راه برای رسیدن به خدا وجود دارد! هر کتابی که شما را در این 3 گام کمک کند مناسب است.چگونه فیزیک کنکور را 100 بزنیم؟ 

در کنکورهای اخیر طراحان تست کنکور توجه بیشتری به روی متن کتاب درسی داشته‌اند لذا در وهله‌ی اول برنامه ریزی درس فیزیک ، متن و تمرین های کتاب درسی را خوب بخوانید و از کتاب درسی غافل نشوید.

حرف اول و آخر را در به تسلط رسیدن بر روی مباحث فیزیک ، مفهومی خواندن می زند. ابتدا باید مطالب کتاب درسی را خوب متوجه شوید سپس به سراغ حل تست بروید. 

در آزمون و کنکور واقعی زمان شما بسیار محدود است لذا از الان ماشین حساب را کنار بگذارید . عادت کنید محاسبات پیچیده را بدون ماشین حساب انجام دهید . توصیه میکنیم برای افزایش سرعت در محاسبات تمام زوایای مثلثاتی را حفظ کنید.

تعداد تست هایی که می توان از درس فیزیک طرح کرد زیاد است اما در کنکور های اخیر تیپ های طرح تست فیزیک زیاد تغییری نداشته اند لذا کافی است تیپ تست‌های مختلف فیزیک را خوب کار کنید تا بتوانید هر تستی را پاسخ دهید.

توصیه می شود تست های استاندارد و از کنکورهای اخیر باشد. سپس به سراغ یک کتاب تست معتبر و استاندارد برای تست زنی بیشتر بروید. کتاب تست باید تست‌های آن در وهله ی اول تیپ بندی شده باشد و در قدم بعدی پاسخنامه کامل و جامعی داشته باشد.