ریاضی ششم دبستان: مبحث کسر، نسبت و تناسب از فصل تناسب و درصد

429

در این مقاله مبحث کسر، نسبت و تناسب از ریاضی ششم دبستان با فیلم آموزشی و توضیحات متنی توسط معلم خصوصی اوربیتال ارائه شده است. نکات مهم صفحات 110 و 111 کتاب درسی به طور کامل در یک ویدیو توضیح داده شده است. اوربیتال به شما پیشنهاد می کند که در کنار محتوای ارائه شده از معلم خصوصی ریاضی جهت آموزش و رفع اشکال استفاده کنید. برای مشاهده ی فیلم آموزشی این مبحث بر روی لینک زیر کلیک کنید.

مبحث کسر، نسبت و تناسب

دانش آموزان عزیز؛ در سال گذشته آموختیم نسبت، رابطه یا مقایسه ی بین مقادیر مختلف است. برای مثال اگر نسبت نیمکت ها به دانش آموزان در یک کلاس 1 به 2 باشد، یعنی روی یک نیمکت 2 نفر می نشینند. همچنین در سال گذشته آموختیم می توان مقادیر نامعلوم در جدول تناسب را به کمک تساوی کسرها به دست آورد. امسال در فصل کسر یاد گرفتیم که اگر به طور مستقیم رابطه ای بین اعداد در جدول وجود نداشته باشد، می توان مانند مثال زیر، از رابطه ی مهم طرفین-وسطین برای پیدا کردن عدد نامعلوم استفاده کرد:

در ادامه ، دبیر محترم مفهوم جدول تناسب را برای دانش آموزان یادآوری می کند. در سال گذشته آموختیم جدول تناسب جدولی است که حاصل تقسیم اعداد داخل آن با هم مساوی باشد. یعنی بعد از ساده کردن اعداد صورت و مخرج در هر ستون، به یک نسبت ثابت می رسیم. فرض کنید نسبت پول علی به پدرش 2 به 5 است. در جدول تناسب زیر می بینیم که اگر پول علی سه برابر باشد ، به همان نسبت پول پدرش نیز افزایش می یابد. پس به کمک تساوی کسرها می توان این جدول تناسب را تا بی نهایت ادامه داد. در واقع در این جدول تناسب نسبت ها با هم برابر است اگرچه مقادیر تغییر کرده است.

با یک مثال این مطلب تشریح می شود که با گسترش سطرها و ستون های یک جدول تناسب می توان این جدول را تا بی نهایت ادامه داد ولی نسبت ها در آن ثابت باقی می ماند. نسبت پول علی به پدرش 2 به 5 است. جدول را کامل کنید.

در ادامه فعالیت صفحه 110 کتاب درسی را داریم. دانش آموزان کلاس ششم در یک آزمون چهارگزینه ای شرکت کرده و به 10 سوال ریاضی پاسخ داده اند. شایان به همه ی سوالات جواب داده است. 7 تا از جواب هایش درست است. نسبت تعداد جواب های درست او به کل سوالات 7 به 10 است. نسبت جواب های نادرست به کل سوالات چقدر است؟ 3 به 10

کار در کلاس صفحه 110 سوال 3 کتاب درسی از ما خواسته محیط هر شکل را حساب کنیم و نسبت طول ضلع هر مربع به محیط آن را به دست آوریم.

با توجه به فرمول محیط مربع که برابر است با یک ضلع ضرب در 4، به این نتیجه می رسیم که نسبت طول یک ضلع مربع به محیط آن (بعد از ساده کردن صورت و مخرج)، همواره ثابت و مساوی یک چهارم است. پس می گوییم طول ضلع یک مربع با محیط آن متناسب است. در ادامه نسبت طول ضلع مربع به مساحت آن را به دست آوردیم و طبق جدول زیر به این نتیجه رسیدیم که مساحت مربع با طول ضلع آن متناسب نیست؛ یعنی طول ضلع مربع با مساحت آن تناسب ندارد و نسبت آن ثابت نیست. بنابراین جدولی که رسم شده است، جدول تناسب نیست.

 

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز شما

0
0 امتیاز

    لیست نظرات