چطور می توان در زیست کنکور موفق شد؟

چطور می توان در زیست کنکور موفق شد؟

556

زیست کنکور مهم ترین بخش کنکور تجربی ها است. این درس با ضریب بالایی که دارد نتیجه نهایی آزمون شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. در این مقاله می خواهیم به بررسی این سوال بپردازیم که چطور می توان در زیست کنکور موفق شد؟ با ما همراه باشید تا نکاتی که حین مطالعه باید به آن توجه کنید را بررسی کنیم!

اهمیت کتاب درسی زیست

یکی از مهم ترین سوالاتی که در مورد این درس وجود دارد این است که چه منبعی را مطالعه کنید؟ پاسخ همیشگی مشاوران ما به شما در مورد تمامی دروس، این است که الویت اول و بسیار مهم در مطالعه کنکور کتاب های درسی شما هستند! حتما می دانید که طراحان کنکور جایزند از تمامی بخش های کتاب زیست سوال طرح کنند (به غیر از قسمت های بیشتر بدانید، هر چند با خواندن این قسمت ها قطعا ضرر نخواهید کرد). در نتیجه لزوما باید کتاب درسی به عنوان مهمترین منبع قرار بگیرد. یکی از نکاتی که در مصاحبه با رتبه های برتر به آن اشاره می شود این است که تمامی آن ها به ریز به ریز نکات کتاب مسلط بوده اند، آن ها مدعی شده اند که پس از اینکه که کتاب های کمک درسی را مطالعه میکردند مجددا به کتاب درسی مراجعه کرده و تمامی نکاتی که یاد گرفته بودند را، درون کتاب حاشیه نویسی می کردند. این کار موضوع بسیار مهمی است. زیرا در نهایت، شما به جای چندین کتاب کمک آموزشی و تست و ... تنها یک کتاب دارید که تمامی نکات اضافی را نیز به آن اضافه کرده اید. این موضوع به پیوستگی مطالب در ذهنتان بسیار کمک خواهد کرد. توجه کنید که از هیچ خطی در کتاب درسی ساده عبور نکنید، شاید همین نکات ساده به نظر طراح جالب آمد و به یکی از سوالات کنکورتان تبدیل شد. از طرفی توجه کنید که تمامی سوالات کنکور قرار نیست سخت باشند، به شرطی که شما برای جواب دادن به سوالات آسان نیز آمادگی داشته باشید.

مرور کلید اصلی یادگیری زیست کنکور

یکی از اصلی ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید این است که مرور مطالب یاد گرفته شده خود یک قسمت بزرگی از یادگیری را شکل می دهد. درس زیست شناسی ماهیتی حفظی و مفهومی دارد، در هر صورت شما با مرور های متوالی می توانید آن ها را در ذهنتان همیشگی کنید. برای مرور مطالب پیشنهاد ما به شما این است که در ابتدا چند دقیقه بعد از یادگیری مطلب، آن را در ذهنتان مرور کنید. مرور بعدی را روز بعد انجام دهید. و در نهایت مرور آخر را یک هفته ی بعد انجام دهید. بهتر است وقتی قصد دارید یک مطلب جدید بخوانید ابتدا فرصتی کوتاه بگذارید و مطالب قبلی را مرور کنید.

خواندن عمقی و مفهومی زیست

یکی از دغدغه های دانش آموزانی که درصد های پایینی در آزمون های آزمایشی به دست می آورند این است که با وجود اینکه وقت بسیاری برای زیست میگذارند اما باز هم نتیجه دلخواه را نمیگیرند. نکته ای که در این بین وجود دارد این است که مطالب زیست شناسی حفظی و سطحی نیستند. شما با خواندن سطحی و سعی در حفظ کردن مطالب نمیتوانید آن ها را ملکه ذهنتان کنید. مانند یک پزشک فکر کنید! بررسی کنید نکته ای که می خوانید چه مفهومی را می رساند؟ چه کاربردهایی دارد؟ از مهم ترین قسمت های یادگیری پیش مطالعه ی دروس است. قبل از حضور در کلاس به مرور کلی تیتر ها، عناوین، شکل ها، قسمت های رنگی و ... بپردازید. از این طریق ذهنتان با مطالب درگیر می شود و زمانی که در کلاس درس حضور دارید تمرکزتان به شدت بالاتر می رود و درگیر بحث با معلم می شوید. مفهومی خواندن زیست یعنی شما مفهوم تک به تک کلماتی که در یک پاراگراف آورده شده است را درک کنید، نکات کلیدی را خارج کنید و شباهت آن را با مباحث قبلی پیدا کنید. مفهومی خواندن و یادگیری درس زیست به شما کمک می کند تا قدرت تجزیه و تحلیلتان را بالا ببرید. روش دیگر برای افرادی است که در پایه دوازدهم قرار دارند. شما دوستان عزیزی که پشت کنکوری هستید باید علاوه بر یادگیری مطالب بتوانید آن ها را به خوبی در ذهنتان دسته بندی کنید و بین مطالبی که در پایه های مختلف خوانده اید پیوستگی ایجاد کنید. برای این کار بهتر است وقتی به یک موضوع مشخص در درس زیست میرسید برگردید و تمامی مطالبی که در سال های گذشته راجع به این موضوع خوانده اید را مرور کرده و خلاصه برداری کنید. برای این کار می توانید از حاشیه کتاب کمک بگیرید.

تست زنی

بعد از یادگیری نوبت این است که به سراغ تست ها بروید. بلافاصله بعد از این که مطالب را خواندید تست های آن بخش را برای یادگیری بیشتتر بزنید. می توانید از روش یکی در میان و یا 4 تست در میان استفاده کنید. سعی کنید دلیل رد گزینه های دیگر را یادداشت کنید و جواب صحیح را بیابید. بعد از تست ها به سراغ پاسخنامه کلیدی بروید و جواب ها را چک کنید. اگر تستی را نادرست جواب دادید، به کتاب درسی برگردید و سعی کنید آن نکته را پیدا کرده و دوباره آن را مطالعه کنید اگر موفق نشدید می توانید به پاسخ نامه ی تشریحی مراجعه کنید. اما این موضوع که در خود کتاب به دنبال نکته بگردید به ذهنتان کمک میکند تا بهتر مطالب درسی را به یاد آورید.

همانند طراح سوال فکر کنید.

یکی از مهمترین روش هایی که می توانید از طریق آن در زیست کنکور موفق شوید این است که خود را به جای طراح سوالات کنکور قرار داده و از متن کتاب سوال طرح کنید. چه نکاتی به نظرتان مخفی و خاص می آید؟ چطور میتوانید سوالات مفهومی از آن بخش طرح کنید؟ یکی از موضوعاتی که رتبه های برتر به آن ها اشاره کرده اند بالا بردن قدرت تفکر به سمتی است که خود را به جای طراح سوال فرض کرده و سوالاهای احتمالی را حدس میزده اند. اینکار با بررسی سوالات کنکور و تست های آزمون های آزمایشی امکان پذیر می شود. زیرا طراحان آزمون های آزمایشی نیز سعی میکنند خود را به جای طراح کنکور قرار دهند و سوال هایی مطرح کنند که ممکن است در کنکور بیاید!

تجزیه و تحلیل سوالات تستی

این موضوع که تست زدن و شرکت در آزمون های آزمایشی مفید و ضروری است بر هیچکسی پوشیده نیست اما توجه کنید که شرکت در آزمون ها و تست زدن تنها نیمی از ماجراست. قسمت مهم بعدی تحلیل و بررسی سوالات است. تمامی گزینه ها و علل رد آن ها را یادداشت کنید، نکاتی که طراح از کتاب درسی مطرح کرده و از دید شما پنهان مانده را جمع آوری کنید و سوالاتی که اشتباه پاسخ داده اید را علامت گذاری کنید تا دوباره بعدا آن ها را حل کنید. سوالاتی که اشتباه پاسخ داده اید ممکن است ضعف های شما در قسمت یادگیری را نشان دهند در نتیجه باید به خوبی آن ها را حل و فصل کنید.

نکات نهایی

در آخر دو نکته وجود دارد که باید به آن ها توجه کنید. اولی زمانی است که برای خواندن درس زیست شناسی صرف می کنید! زیست کنکور با ضریب بالایی که دارد مهم ترین درس کنکور شماست! در نتیجه زمان زیادی از مطالعه خود را صرف آن کنید. روزانه دو ساعت خواندن درس زیست باید در برنامه ی درسی شما باشد. نکته ی دوم کتاب کمک آموزشی است که نیاز دارید. بعد از کتاب درسی کتاب های کمک آموزشی نقش بسازایی را در یادگیری شما بازی می کنند. به دنبال کتاب هایی باشید که هر چه بهتر به اصل مطالب بپردازند و از حاشیه به دور باشند! در این مورد می توانید با دبیر زیست خود مشورت کنید و بهترین کتاب را تهیه نمایید. با شرکت در کلاس های تدریس خصوصی زیست شناسی اوربیتال، درصد بالایی در زیست کنکور کسب نمایید .

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

امتیاز شما

0
0 امتیاز

    لیست نظرات